איך עובד מטוס סילון?

מבוא – האנטומיה של מנוע הסילון

מנועי סילון הם אחד החלקים החשובים ביותר של מטוסי סילון. הם מספקים דחף להפעלת המטוס.

מנוע הסילון מורכב מחלקים רבים. בואו נסתכל על כל אחד מהם:

– המדחס: המדחס קולט אוויר מהאטמוספרה ודוחס אותו, מה שמגביר את הלחץ והטמפרטורה שלו. זה נעשה על ידי שימוש בלהבים המסתובבים סביב ציר מרכזי, או סליל, המסתובב תוך כדי תנועה.

– תא הבעירה: לאחר שהאוויר נדחס, הוא נכנס לתא הבעירה שם מרוסס לתוכו דלק ליצירת תערובת בעירה של אוויר ודלק.

– הטורבינה: לאחר היציאה מתא הבעירה, הגז החם הזה מתרחב דרך להבי טורבינה רבים לפני יציאתו מתוך פיית פליטה במהירות גבוהה. זה גורם ליצירת דחף על מנת להניע מטוס קדימה.

Py6IS9jkFn.png

מנועי סילון – מה חשיבותם לטיסות?

מנועי סילון הם סוג של מנועי טורבינת גז. העיקרון הבסיסי מאחורי מנוע טורבינת גז הוא שהאוויר החם מתהליך הבעירה משמש להנעת טורבינה שבתורה מסובבת מדחס אוויר ומייצרת דחף.

מנועי סילון פועלים על ידי יניקת אוויר במהירות גבוהה, ערבוב שלו עם דלק ושריפתו, ואז פולטים אותו במהירות גבוהה כדי לייצר דחף.

מנוע הסילון הוא אחת הטכנולוגיות החשובות בתולדות התעופה. מנועי סילון קיימים מאז שנות ה-30 של המאה ה-20 אך לא היו בשימוש במטוסים עד לאחר מלחמת העולם השנייה, כאשר הם הוצגו לראשונה על ידי פרנק וויטל באנגליה והנס פון אוהיין בגרמניה.

איך מנוע הסילון מקבל אוויר – בער/הבעירה

מנועי סילון הם אחת ההמצאות החשובות בתעשיית התעופה. הם משמשים את כל חברות התעופה המסחריות וכלי טיס צבאיים רבים. אבל מה זה בעצם מנוע סילון? איך זה עובד?

מנוע סילון הוא מנוע נושם אוויר שמכניס אוויר מהאטמוספרה ומכריח אותו לעבור דרך מדחס, מה שמגביר את הלחץ והטמפרטורה שלו. מזרק דלק מזריק כמות קטנה של דלק לאוויר הדחוס, שמתחיל להתלקח. הגזים החמים מבעירה זו מוזנים לאחר מכן לטורבינה, שמסתובבת בגלל הלחץ הגבוה שנוצר בתהליך הבעירה. הטורבינה שואבת אנרגיה מהסיבוב הזה כדי להפעיל את עצמה, כמו גם כדי להפעיל חלקים אחרים של המנוע כמו משאבות או מאווררים. 

מהו יחס הדחיסה במנוע מטוס?

יחס דחיסה הוא היחס בין נפח הצילינדר כאשר הבוכנה נמצאת במרכז המת תחתון (BDC) לבין נפח הגליל כאשר הוא נמצא במרכז המת העליון (TDC). במנוע טיפוסי, יחס הדחיסה יהיה בין 8:1 ל-14:1.

יחס הדחיסה קובע כמה אוויר ניתן לדחוס על ידי בוכנה שעוברת מ-BDC ל-TDC. יחס דחיסה גבוה יותר פירושו שניתן לארוז יותר אוויר בחלל קטן יותר, מה שבתורו אומר שניתן לשרוף יותר דלק באותו חלל.

מנוע סילון הוא מנוע טורבינת גז שמכניס אוויר ומשתמש בחום מהמפלט כדי ליצור דחף. האוויר הדחוס מעורבב עם דלק ונדלק. הגזים החמים מורחבים לאחר מכן בטורבינה המסובבת ציר המחובר למדחס, ויוצרת כוח.

יחס דחיסה הוא מדד לכמה מנוע דוחס את האוויר הנכנס לפני הבעירה. הוא מוגדר כיחס בין נפח הגז בשיא הדחיסה לנפח בלחץ אטמוספרי.

הלחץ האטמוספרי בגובה פני הים הוא 14.7 פאונד לאינץ' רבוע או 1 בר (אטמוספירה).

כיצד נוצר דחף במנוע מטוס?

מנוע סילון הוא טורבינה המשמשת לייצור דחף. אנרגיית האוויר המגיע מכניסת האוויר נדחסת ולאחר מכן מחוממת על ידי שריפת דלק בבעירה. הגז החם הזה בלחץ גבוה מתרחב דרך הטורבינה ומייצר דחף.

מנועי סילון יעילים מאוד ודורשים פחות דלק לטיסות מאשר סוגים אחרים של מנועי מטוסים, כגון מדחפים או מנועי בוכנה.
עבור מידע אודות איך עובד מטוס סילון? ניתן לבקר באתר skytrip.co.il

מנוע סילון הוא סוג של מנוע המייצר דחף על ידי העברת אוויר (ולפעמים דלק) במהירות גבוהה דרך פיית הנעה.

הדחף נוצר על ידי המנוע שדוחף את המטוס קדימה. זרימת אוויר מעל כנף יוצרת גם עילוי, מה שעוזר לשמור את המטוס באוויר.

ישנם שני סוגים של מנועי סילון: טורבו סילון וטורבופאן. לטורבו-ג'ט יש כניסה ומדחס לדחיסת אוויר, מזרקי דלק להוספת דלק, תאי בעירה לשריפת דלק עם אוויר ליצירת גזים חמים, וטורבינה להמרת אנרגיית גז חם לאנרגיה קינטית שהופכת את להבי המדחס. הגזים החמים נפלטים לאחר מכן דרך זרבובית היוצרת דחף. לטורבופאן יש כניסה ומדחס כמו טורבו-ג'ט אבל יש לו גם מאוורר בקצה הקדמי שלו השואב אוויר דרך תעלות עוקפות סביב ליבת המנוע כך שחלק מהאוויר הזה עוקף את הליבה (ולכן מאוורר "עוקף"). זה מפחית את רעש הטיסה

מה היה לנו עד עכשיו?

קטגוריות נוספות באתר

צור קשר

מעוניין לפרסם אצלנו? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בתוך זמן קצר

5/5

מאמרים נוספים בתחום

מאמרים אחרונים באתר

טרנדים

מאמרים פופולריים אחרונים

שיקולים בבחירת חזיתות למטבחים

בחירת חזיתות המטבח היא החלטה משמעותית המשפיעה לא רק על המראה הכולל של המטבח, אלא גם על התפקוד היומיומי והתחזוקה לטווח הארוך.בעוד שהאסתטיקה היא גורם

בניית אתר תדמית: החשיבות לבעלי עסק

בעולם הדיגיטלי של היום, נוכחות באינטרנט היא חיונית לכל בעל עסק. אחת הדרכים המובילות להבטיח שנוכחות זו תהיה מקצועית ואפקטיבית היא באמצעות אתר תדמית. במאמר