הדברת חולדות – מה צריך להכיר?

הדברת חולדות

חולדה – עכברוש

החולדה נחשבת לחיה חכמה אשר גורמת לבהלה, רתיעה, נזק לרכוש ולהעברת מחלות, מאפיינים אותה כמה תכונות:
יכולת כרסום – לחולדה יכולת הכרסום המבוססת על ארבע השיניים הקדמיות, הגדלות ללא הפסקה במשך כל חייה, חולדה יכולה לכרסם כמעט כל סוג של חומר למעט בטון, זכוכית וברזל, היא יכולה ליצור לעצמה מעברים אל תוך מבנים ובתוכם, דרך קירות גבס, עץ ובטון פריך. כמו כן, יש לה יכולת לכרסם אריזות מזון, בנוסף היא נוהגת לכרסם חוטי חשמל ותקשורת ויכולה לגרום להפסקות חשמל במבנים ובציוד חשמלי, ולקצרים בתקשורת.
טיפוס – לחולדה יכולת טיפוס טובה, היא יכולה לטפס על עצים, עמודי חשמל, קירות בניין מחוספסים, קירות שפריץ, על צנרת ובתוך הצנרת וכמעט דרך כל תשתית הקיימת בבניין.
מעבר דרך חורים קטנים – בית החזה של החולדה בנוי כך שהוא מאפשר לה להתכווץ ולהדחק דרך פתחים צרים מרוחב גופה, כך שאם ראשה עובר בפתח אז גם כל גופה יעבור, דבר אשר מאפשר לחולדה בוגרת לעבור בסדקים בקוטר של 1- 2 ס"מ.
קפיצה – לחולדות יכולת קפיצה מדהימה, מרחק של למעלה מחצי מטר ויכולת לקפוץ מגובה של 2-3 מטר.
חפירה – חולדות יכולות לחדור למבנים ע"י חפירת מחילות מתחת לרצפה וחדירה לבית דרך תשתיות אינסטלציה וחשמל.
חשדנות – חולדה מטבעה חשדנית ונזהרת מחפצים לא מוכרים, המשמעות היא שחולדות מפחדות וחוששות להיכנס למלכודות שמציבים להם.
יכולת למידה – חולדות לומדות מניסיון של חולדות אחרות שנפגעו על ידי רעל או מלכודת, כאשר חולדה נפגעת מרעל מיד לאחר אכילתו, החולדות האחרות מזהות את הרעל כסכנה ומפסיקות לאכול אותו, אותו הדבר לגבי מלכודות.
כושר רבייה גבוה– לחולדות פוטנציאל רבייה גבוה ביחס ישיר למזון, למסתור ולמחסה. פרט בודד יכול להמליט במשך שנה בין 30-40 וולדות.

סוגי החולדות בישראל

חולדה מצויה – גופה מוארך ודק ומשקלה נע בין 150 ל-250 גרם, אורכה יכול להגיע עד ל-20 ס"מ וזנבה אף ארוך יותר מאורך גופה, עיניה גדולות ובולטות, אוזניה גדולות ובקיפול לפנים הן מכסות את העיניים. צבעה משתנה בין הפרטים השונים מאפור עד שחור וחום והבטן יכולה להיות אפורה, לבנה או צהובה בהירה. החולדה המצויה חיה במקומות גבוהים ויבשים כמו עליות גג, צמרות עצים, מחסנים, דירות מגורים ובכל מקום בו היא מוצאת פינה שקטה, יש לה חושים חדים והיא יכולה לנוע על חוטי חשמל, תשתיות צנרת, ועל קירות בניינים מחוספסים. היא ניזונה בעיקר מפירות עצים אך אוכלת גם בשר ויכולה לשרוד בלי מים תקופות ארוכות, החולדה משאירה גללים שחורים ומאורכים בגודל גרעין של זית אך בעלי עובי אחיד כמעט לכל אורכם.
חולדת החוף – גופה גס ומסורבל ומשקלה יכול להגיע עד ל-500 גרם, אורכה יכול להגיע ל-22 ס"מ וזנבה קצת פחות מאורך גופה, עיניה של החולדה קטנות ואוזניה אינן מכסות אותם בקיפול לפנים. צבעה חום אפור ובטנה אפורה, גלליה מגיעים לגודל ולצורה של חרצן של זית והם שחורים. חולדת החוף מעדיפה לחיות ליד מקווי מים והיא בעלת יכולת שחייה וצלילה, משכנה העיקרי של חולדת החוף הוא בתוך מערכת הביוב, משם היא יוצאת לפעילות מעל פני השטח, דרך מכסי ביוב שבורים או דרך מחילות שהיא חופרת מסדקים בצינורות הביוב לפני השטח, מהביוב חודרת החולדה לבתי מגורים צמודי קרקע, דרך אסלות ודרך פתחי ביקורת של מערכת הביוב הקיימים בתוך הבתים. היא אוכלת כל ובתוך כך טורפת מינים של בעלי חיים קטנים כמו גוזלים ועופות בלולים ואפילו חיות גדולות חסרות ישע, כשהן כבולות למשל. חולדת החוף אינטליגנטית וחשדנית ומבין שלושת המינים היא הקשה ביותר להרעלה וללכידה, היא אינה אוכלת מזון שגרם להרעלה אצלן או אצל חולדה אחרת ואינן מתפתות להיכנס למלכודות.

נזקים ומחלות

נזק לרכוש – כרסום מעברים לתוך מבנים ובתוכם,כרסום חוטי חשמל ותקשורת וגרימת קצרים ושריפות, כרסום מערכות מיזוג אוויר, פלסטיקים, בדים ונייר.
נזק למזון – אכילת מזון מאוחסן וטרי במחסני מזון ובבית,כרסום ואכילה של גידולים חקלאיים ,כרסום אכילה וטריפה במשק החי, הנזק נגרם מאכילת המזון ומהשחתתו על ידי הפרשות, ומפגיעה באריזות המזון.
העברת מחלות – סלמונלה, טיפוס מעיים, לפטוספירוזיס, דבר וטיפוס מוריני ע"י פרעוש החולדה, נטאוירוס, קדחת נשיכת החולדה,כלבת ומחלות אלרגיה כתוצאה מנשירת שיער.
פחד ומטרד – הופעת חולדות בבית או במקומות עבודה מעוררת פחד ומשבשת לעתים קרובות את שגרת החיים, בנוסף חולדות מהוות מקור משיכה לנחשים.
שיטות להדברת חולדות
מלכודות – קיימים בשוק מספר מלכודות ללכידת חולדות כמו מלכודות דבק, מלכודות רשת, מתקני לכידה ועוד. לכל מלכודת יתרונות וחסרונות שצריך לשקול לפני תחילת השימוש, היתרון בשימוש במלכודות הוא אי שימוש ברעלים וכך גם המכרסם הלכוד חי או מת נמצא בידיים שלנו ואין בעיה של פגרים, מאידך המלכודות מצריכות גם תפעול שוטף, הכולל החלפת פיתיונות מדי כמה ימים וגם ניסיון וידע כיצד להפעילם והיכן להניחם. יש לקחת בחשבון כי החולדות מצליחות להשתחרר בדרך כלל ממלכודות הדבק והם מפחדות להיכנס למלכודות הכלוב. במידה ויש לכם קושי ללכוד את החולדה אנו נעשה זאת בצורה מקצועית ומהירה.
רעלים – האמצעי היעיל ביותר ללחימה נגד מכרסמים הוא שימוש ברעלים, הרעל בו אנו משתמשים הוא רעל מושהה אשר יגרום למות החולדה לאחר מספר ימים ובכך הוא ימנע מהחולדה להבין שיש קשר בין המזון המורעל לבין הרגשתה הרעה וכך היא לא תתריע לשאר הפרטים על ההרעלה, כמות המכרסמים שניתן להדביר באמצעות רעלים היא כמעט בלתי מוגבלת באופן תאורטי והפעולה היא פשוטה ויחסית מהירה.למרות היעילות הגדולה שיש לשימוש ברעלים נגד המכרסמים, לרעלים יש כמה חסרונות בכך ששימוש לא נכון ולא מקצועי יכול להיות מסוכן לציבור ולסביבה וגם משום שקיים סיכוי שפגר החולדה ימצא במקום לא נעים ויגרום לריח לא נעים.

פעולות מניעה

  • אמצעי מניעה הם הדרך הטובה ביותר להימנע מחולדות, ישנם מספר רב של פעולות מנע
  • אטימה של חורים וסדקים בקירות / חלונות / דלתות הבית, כל סדק או חור אשר ניתן להעביר דרכו עיפרון או חפץ גדול יותר מאפשר לחולדה לעבור.
  • שמירה על סדר וניקיון והימנעות מהימצאות שאריות מזון, אפסון מזון ואשפה במקומות סגורים.
  • ניכוש עשבים גדולים ושמירה על סדר וניקיון בחצר, כריתת ענפי עצים הנוגעים בקירות המבנה
  • יש לתחזק את מכסי מערכת הביוב, ולוודא תקינותם ושלמותם.
  • גידול טורף פוטנציאלי (כדוגמת חתול) אך להימנע מהשארת מזון בקערה, מכיוון שהוא מושך מכרסמים.
מה היה לנו עד עכשיו?

קטגוריות נוספות באתר

צור קשר

מעוניין לפרסם אצלנו? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בתוך זמן קצר

5/5

מאמרים נוספים בתחום

מאמרים אחרונים באתר

טרנדים

מאמרים פופולריים אחרונים

צעצועי למידה לגיל הרך

בואו ללמוד על הערך וההשפעה של למידה באמצעות צעצועים.  מבט מעמיק על סוגי הצעצועים המקדמים למידה, היתרונות של צעצועים אלו וכיצד לבחור את הצעצועים הנכונים

מה עדיף: ספות בד או ספות עור?

כשזה מגיע לריהוט סלון, הספה היא לרוב המרכז. הוויכוח העתיק של ספות בד לעומת ספות עור עדיין קיים, מהם היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן?