הכול על עריכת צוואה בכתב יד

הכול על עריכת צוואה בכתב יד

עריכה של צוואה בכתב יד, כשמה כן היא, צוואה אשר נכתבת ונערכת על ידי הבעלים החוקיים של העיזבון, קרי מצווה הצוואה עצמו. ואם אתם שואלים מהי צוואה בכתב יד, ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת בנושא, כולל מהם הכללים לעריכת צוואה בכתב יד.

כאשר מדובר על עריכה של צוואה בכתב יד, לרוב הכוונה היא למקרים בהם נושא הצוואה וכן תוכן הצוואה נכתבים על ידי המצווה. זאת, בעוד כי ניתן גם להורות על מינוי מנהל עיזבון, אשר יהיה אחראי על חלוקת העיזבון לפי הוראות המצווה. ואמנם ניתן למצוא באינטרנט לא מעט שבלונות של צוואה בכתב יד לדוגמא, כולל הסברים איך כותבים צוואה בכתב יד, אבל בד"כ עדיף לעשות זאת בליוויו של עו"ד עריכת צוואה בכתב יד.

מה חשוב לדעת על עו”ד צוואות?

עורך דין צוואות הינו איש מקצוע בעולם המשפט, המסייע ללקוחות ליצור, לערוך ובמידת הצורך לעדכן את צוואתם. החשיבות של הסתייעות בעורך דין צוואות היא בכך, שעו”ד יכול לסייע לא רק בענייני עריכת צוואה בכתב יד, אלא גם בכלל התהליך המשפטי הכרוך בהשארת צוואה. זאת, לרבות המינוי של מנהל עיזבון ע”פ החוק.

אמנם לא מורכב מדי להבין מהי צוואה בכתב יד בסיוע עו"ד, אבל חשוב לציין כי צוואה זו ניתנת לכתיבה ועריכה גם ללא עדים וללא הסיוע של עו"ד בתחום. עם זאת, עו"ד יכול להסביר לכם לעומק מהם הכללים לעריכת צוואה בכתב יד, כמו גם לדייק את נושא הצוואה. ולאחר שמבינים איך כותבים צוואה בכתב יד, אפשר לכתוב אותה ללא כל עלויות גלויות או נסתרות.

החיסרון בעריכת צוואה בכתב יד

יחד עם הקלות בעריכת צוואה בכתב יד, מגיעים גם חסרונות מסוימים שעלולים אפילו להיות מסוכנים. מכיוון שצוואות אלו נכתבות בכתב יד וללא סיוע של עורכי דין, קל לערער עליהן באופן יחסי בבתי המשפט. לכן חשוב להורות על מינוי מנהל עיזבון שיהיה אחראי על סכסוכים או בעיות שונות בחלוקת הרכוש ו\או הכספים.

כדי לוודא שאתם לא משאירים צוואה שאינה ערוכה בצורה תקנית ככל הניתן, מומלץ להכין צוואה בכתב יד לדוגמא ולהתייעץ עם עורך דין לגבי האופן בו היא כתובה. באופן זה, יהיה קשה יותר לערער עליה או לנסות לשנותה על רקע האותנטיות שלה ועל רקע דעתו של המצווה בעת כתיבת הצוואה.

דגשים חשובים בעריכת צוואה בכתב יד

לאחר שהבנו מהי צוואה ערוכה בכתב יד, חשוב להדגיש כמה אלמנטים שהתקינות של צוואות קמה ונופלת בעקבותיהם. ראשית, חשוב לזכור שאין להדפיס את הצוואה בכל מכונה כזאת או אחרת, לרבות מכונת כתיבה או אפילו במחשב נייד\נייח וכל אמצעי מדיה אחר. שנית, הצוואה חייבת להיכתב בכתב היד של המצווה עצמו, לא של אף קרוב אחר אליו\ה.

כמו כן, כל צוואה בכתב יד חייבת להיות מסומנת בתאריך, פרטים אישיים של המצווה וכן חתימה מדויקת של המצווה. זאת ועוד, ע"פ החוק, בצוואה יכולה להתקיים הורשה של כלל העיזבון או חלק יחסי מהעיזבון, בין אם ליורש אחד או למספר יורשים.

האם מינוי מנהל עיזבון הוא חובה?

לא פחות חשוב, בכל צוואה בכתב יד ניתן גם למנות מנהל עיזבון, אבל חשוב לדעת שהחוק דורש מהמצווה לנקוף בשמו של מנהל העיזבון. עם זאת, מינוי מנהל עיזבון אינו חובה על פי החוק, אלא רק המלצה או פשוט אפשרות שחשוב להכיר.

עוד חשוב לדעת, אם אתם מחליטים למנות מנהל עיזבון לירושה שלכם, קחו בחשבון שבדרך כלל יהיו לכך עלויות נלוות. למשל, שכר מנהל עיזבון וכן תהליכים בירוקרטיים ומשפטיים אחרים שיכולים לעלות כסף. שקלו אם אתם באמת זקוקים למנהל עיזבון, ואם כן, שכרו עורך דין צוואות שילווה אתכם בתהליך. אמנם ניתן למנות מנהל עיזבון גם ללא סיוע עו"ד צוואות, אבל ההמלצה היא כן לקבל סיוע משפטי.

מה היה לנו עד עכשיו?

קטגוריות נוספות באתר

צור קשר

מעוניין לפרסם אצלנו? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בתוך זמן קצר

5/5

מאמרים נוספים בתחום

מאמרים אחרונים באתר

טרנדים

מאמרים פופולריים אחרונים