מה לעשות עם רכב בעייתי?

מה לעשות עם רכב בעייתי

הרכב הגיע למצב החייאה? אם  הגעתם למצב מתסכל שבו הרכב שלכם  הפך  מנכס יקר למטרד עצום וגדול עם תקלות ברמה היומית – הגיע הזמן לעצור ולחשוב "אם זה בכלל שווה לכם הדבר הזה".

חשוב לנתח באופן עמוק ויסודי את מצבו הנוכחי של הרכב, ולשקול בכובד ראש מה הצעדים אותם יש לנקוט כדי לפעול בצורה מושכלת לגביו בהמשך הדרך – וכדי להפסיד כמה שפחות כסף ולמקסם את החזר ההשקעה עליו….

השלב הראשון וההכרחי ביותר הינו לבצע אבחון מקיף ומעמיק של הבעיות הקיימות ברכב. אנו ממליצים בחום לפנות מידית למוסכניק איכותי, ולהזמין בדיקה כללית יסודית – בדיקת 10,000 שתכלול זיהוי מדויק של כל התקלות הטכניות, הערכה מקצועית של חומרתן, ואומדן של עלויות התיקון הנדרשות.

על בסיס האבחון המפורט שיתקבל, ניתן יהיה להעריך בצורה טובה את מה שצריך לעשות עם הרכב – אם יש מקום להציל אותו שהוא עדיף למכור.

חשוב שתשאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

  • מהי רמת הקושי והעלות הצפויה של תיקון הבעיות ברכב
  • האם מדובר ברכב שעדיין שווה להשקיע בשיקומו לאור גילו ומצבו הכללי
  • מה החלופות האחרות העומדות לרשותכם במקום להשאיר את הרכב בבעלותכם

בהתבסס על שיקולים אלו ונוספים, תוכלו לשקול לעומק בין מספר כיווני פעולה אפשריים:

א. תיקון מקיף של הרכב – אם הבעיות שאותרו אינן חמורות במיוחד, כמו החלפת מצבר, תיקון ברקסים וכו' (בעיות שהם קטנות) – העלות הכרוכה בתיקונן סבירה יחסית, והרכב עצמו עדיין יחסית חדיש ושווה השקעה לטווח ארוך – כדאי לשקול להשאירו בבעלותכם ולממן את התיקונים הנדרשים כדי להשיבו לכשירות מלאה.

ב. מכירת הרכב – אם המוסכניק אמר לכם כי הרכב סובל מבעיות מהותיות שעלות תיקונם יהיה יקר מאוד, או שהרכב כבר בשלב מתקדם של חייו ואינו שווה עוד השקעה רבה – ההמלצה החמה היא למכור את הרכב. עכשיו יש לכם שתי אפשרויות.:

בשוק הפרטי – ניתן לנסות ולמכור את הרכב בעצמכם, באמצעות פרסום מודעה באתרים כמו יד2 או בקבוצות פייסבוק כמו פשפשוק וכו…

לגורם מסחרי – קיימים סוחרי ואתרי רכב המתמחים ברכישת רכבים ישנים ובעייתיים שכבר קשה למכור אותם בשוק לאנשים "רגילים", בדרך כלל לצורך פירוק לחלקים ומטרות נוספות. קונה רכבים לפירוק יכול לרכוש את הרכב במצבו הנוכחי תמורת סכומים הנעים בין מאות בודדות של שקלים ועד כמה עשרות אלפי שקלים, בהתאם לגילו של הרכב, מחיר המחירון, מצב טכני (תקלות, בעיות) ועוד. זוהי לרוב דרך מהירה ופשוטה לפנות את הרכב מהחזקתכם תמורת תשלום כלשהו מבלי הרבה סיבוכים ובירוקרטיה.

שאלות נפוצות לגבי רכב בעייתי:

כמה כסף ניתן בממוצע לקבל ממכירת רכב ישן שהוא בעייתי ודורש תיקונים יקרים?

תשובה: הסכום משתנה בהתאם לפרמטרים שונים כגון גיל ודגם הרכב, מחירו המקורי, רמת וסוג הנזקים שאובחנו ועוד. במידה והמנוע עדיין תקין ומסוגל להניע את הרכב, ניתן בממוצע לצפות לסכומים של כמה מאות ועד 10,000 ש"ח לכל היותר. כאשר ישנן בעיות מכניות חמורות שמונעות נסיעה, המחיר יהיה בשפל, החל מכמה מאות שקל בודדות – אז שורה תחתונה אין תשובה חד משמעית כי זה תלוי במלא דברים – ראו גם: איך למכור רכב.

האם שווה לנסות ולמכור בעצמנו רכב בעייתי בשוק הפרטי במקום למוסך או סוחר רכב?

בהחלט, זוהי אופציה שכדאי לנסות לפני מסירת הרכב לגורם כמו סוחר רכב/ קונה רכבים לפירוק. מחיר המכירה יכול להיות גבוה באופן משמעותי בשוק הפרטי, גם עבור רכב במצב בעייתי, בתנאי שמפרטים את הבעיות בצורה ברורה וכנה בפני הקונים הפוטנציאלים.

מדוע יש גורמים עסקיים המעוניינים לרכוש רכבים ישנים ופגומים במצב גרוע?

חלק ניכר מהסוחרים והאתרים הקונים רכבים בעייתיים מייעדים אותם לפירוק ומכירת חלקי חילוף בשוק בישראל ובחו"ל. ישנו ביקוש רב לחלפים משומשים של דגמי רכב נפוצים כגון טויוטה, הונדה ועוד. כמו כן, במדינות מסוימות קיים ביקוש לרכישת כלי רכב שלמים לצרכים שונים.

כמה זמן נדרש בממוצע על מנת למכור רכב בעייתי לסוחר רכב?

תשובה: מדובר בתהליך יחסית מהיר שיכול להימשך בין יום ל-3 ימים במקרה הטיפוסי. הסוחר מגיע לבחון את הרכב ולנסות להתניעו, לאחר מכן בודק האם הפרטים שמסרתם על מצבו תואמים את הממצאים שלו, ולבסוף מוסר הצעת מחיר מחייבת שאותה ניתן לקבל או לדחות.

לסיכום

אנו תקווה שהמלצות אלו יסייעו לכם להתמודד ביעילות עם "המטרד" המורכב של רכב הגורם לתסכול מתמיד. אין פתרון אחד המתאים לכל מקרה, בדיקה על האופציות שמונחות על השולחן עם מצב הרכב – היא הדרך הטובה ביותר לקבלת החלטה מושכלת שתמנע טעויות יקרות ותאפשר המשך דרך חלקה יותר עם רכבכם.

מה היה לנו עד עכשיו?

קטגוריות נוספות באתר

צור קשר

מעוניין לפרסם אצלנו? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בתוך זמן קצר

5/5

מאמרים נוספים בתחום

מאמרים אחרונים באתר

טרנדים

מאמרים פופולריים אחרונים

רכבים חשמליים? מהפכה ירוקה בדרכים!

רכבים חשמליים, המונעים על ידי מנועים חשמליים המופעלים על ידי סוללות, תופסים תאוצה בשנים האחרונות ומהווים אלטרנטיבה ירוקה ומתקדמת לרכבים המונעים באמצעות בנזין. הם אמנם